Amulety

Amulety

Amulet jest to przedmiot mający przede wszystkim chronić przed złem albo przynosić szczęście. Można go nosić, można przybić nad frontowymi drzwiami albo przymocować do samochodu czy dziecięcego wózka. Amulet powinien być czymś naturalnym, a nie wytworzonym przez człowieka, ale może nim być też cokolwiek, co – według jego właściciela – ma specjalną moc.

Amuletem może być pierścionek, kamień, książka, podkowa albo część jakiegoś zwierzęcia. Chyba najpopularniejszym amuletem w dziejach ludzkości była i jest łapka królicza. Amulety z części zwierząt są bardzo popularne. Uważa się, że mają szczególną moc przynoszenia szczęścia. Ząb lwa może być noszony dla dodania odwagi, skóra tygrysa i pazur niedźwiedzia symbolizują siłę. W latach pięćdziesiątych dzieci przyczepiały do rowerów lisie ogony, co miało pomóc w szybkiej jeździe.

Dzwonki używane jako amulety mają przepędzać złe duchy. Często przyczepia się je wołom i koniom, żeby zapewnić im ochronę. Kiedyś uważano je za amulety bardzo ważne dla podróżnych. Bo kto wie, jakie niebezpieczeństwa czyhają na człowieka w obcych krajach?

Przedmioty ze złota mają przynosić szczęście, bo kiedyś wierzono, że złoto jest zrobione z łez boga słońca. Amulet w kształcie serca zapewniał temu, kto go nosił, trwałą miłość, a także chronił przed chorobą serca.

We Włoszech jednym z najpowszechniej używanych amuletów jest czerwona papryka. To ususzone czerwone warzywo ma sprawiać, że diabeł trzyma się z daleka od ciebie, ponieważ boi się koloru czerwonego. Ususzony strąk czerwonej papryki przypomina diabelski róg – nosząc go, nie dostaniesz się w ręce diabła. W ostatnich latach jednak moc ochronna tego amuletu została w znacznym stopniu osłabiona z powodu masowej produkcji plastikowych czerwonych papryczek. Czy jest do pomyślenia, żeby diabeł bał się kawałka plastiku?

Inne popularne amulety to koral, korzeń mandragory, czterolistna koniczynka, ludzkie włosy, zęby, wizerunki ludzkiej dłoni, medaliki, pierścionki z zodiakalnymi kamieniami szczęścia, abrakadabra.

Różnica między amuletem a talizmanem polega na tym, że amulet to coś, co wiąże się z biernością – trzeba go tylko nosić, talizman natomiast wymaga zaangażowania ze strony osoby pragnącej szczęścia. Aby talizman był skuteczny, musisz go pocałować, dotknąć albo nim pomachać.