BŁAWATEK (GUZIK KAWALERA)

BŁAWATEK (GUZIK KAWALERA)

Bławatek, śliczny, mały, niebieski kwiatuszek, jest nazywany „guzikiem kawalera” (ang. bachelors button) i od niepamiętnych czasów łączono go z miłością i małżeństwem. W epoce wiktoriańskiej był to ulubiony kwiat zakochanych młodzieńców.

Ludy Wschodu wierzą, że kwiat ten zapowiada szczęśliwe małżeństwo. Powiadają, że trzeba go zerwać wczesnym rankiem, a potem umieścić w kieszeni młodego człowieka, któremu przez dwadzieścia cztery godziny nie wolno na niego spojrzeć. Jeżeli następnego dnia kwiat będzie świeży i „naprawdę niebieski”, to młoda para będzie szczęśliwym małżeństwem. Jeżeli jednak kwiat zwiędnie (co po dwudziestu czterech godzinach spoczywania w kieszeni jest bardzo prawdopodobne), to należy odstąpić od małżeńskich planów. Wydaje się to współgrać z włoskim przysłowiem: „Chwal wszystkie żony, ale pozostań kawalerem”. Bo w końcu taki sposób wybierania żony nie rokuje nigdy niczego dobrego.

Z historycznego punktu widzenia słowo „kawaler” (ang. bachelor) oznaczało zarówno nowicjusza, jak i mężczyznę, który nigdy nie był żonaty. Początkowo kawaler (bachelor) był to pastuch. Słowo to mogło pochodzić od łacińskiego baccalarius oznaczającego kogoś zajmującego się krowami. Jego znaczenie zmieniło się w średniowieczu. Wtedy słowem tym zaczęto określać młodego rycerza będącego wasalem kogoś szlachetnie urodzonego.

W czasach późniejszych oznaczało „mężczyznę, który nie został jeszcze złapany”. Jeżeli mężczyzna pozwoli, żeby decyzję podejmował za niego bławatek, to nigdy nie „zostanie złapany”.