BOŻE NARODZENIE

BOŻE NARODZENIE

Chociaż Boże Narodzenie jest świętem upamiętniającym narodziny Chrystusa, prawdopodobnie ma ono związek ze świętem Urodzin Niezwyciężonego Słońca, które było obchodzone w starożytności przez Rzymian dla uczczenia boga słońca.

Święto Bożego Narodzenia obrosło różnymi przesądami i tradycjami. Na przykład:

Poranek w dzień Bożego Narodzenia – Pierwszą osobą, która przejdzie przez próg domu, musi być mężczyzna. (W dawnych czasach, żeby to ludziom zapewnić, chodziły od domu do domu grupy mężczyzn z wizerunkiem Chrystusa). Dekoracje bożonarodzeniowe – Wszystkie muszą być zdjęte do szóstego stycznia (święta Trzech Króli), bo inaczej przez cały rok będzie cię prześladował pech.

Prezenty – My wprawdzie uważamy, że zwyczaj dawania prezentów w tym okresie zapoczątkowały dary Trzech Króli, w rzeczywistości jednak zwyczaj ten pojawił się o wiele wcześniej, podczas rzymskiego święta na cześć Saturna i zasiewów. W okresie tym obchodzono też dzień równości, kiedy to rzymscy władcy oddawali rządy krajem wybranym w rzekomych wyborach wieśniakom.

Święty Mikołaj – Santa Claus – wesoły osobnik w czerwonym ubraniu, z brodą i wąsami, który wchodzi przez komin, został stworzony przez Thomasa Nasta w serii bożonarodzeniowych historyjek obrazkowych. Ukazywały się one w Harpers Weekly w latach 1863-1866. Postać ta nawiązuje do postaci świętego Mikołaja, który żył w Azji Mniejszej około roku 350 n.e. Jego święto obchodzono szóstego grudnia. Tego dnia wymieniano prezenty. Święty Mikołaj został skojarzony z Krisem Kringlem, dziewiętnastowieczną postacią, która w Niemczech przynosiła dzieciom podarunki. „Kris Kringle” to zniekształcona wersja imienia Chrystusa. Według niemieckiej legendy to on właśnie przynosił podarkij Karty bożonarodzeniowe – Zwyczaj wysyłania kart na Boże Narodzenie wprowadził w latach czterdziestych dziewiętnastego wieku John Calcott Horsley. W Stanach Zjednoczonych zwyczaj ten spopularyzował się dopiero wtedy, gdy drukarz nazwiskiem Louis Prang podchwycił ten pomysł i zaczął rozprowadzać karty, zarabiając sporo pieniędzy i szerząc zamieszanie na pocztach.

Kolędy – Kolędy w formie znanej nam dzisiaj pochodzą przeważnie z dziewiętnastego wieku. Jednak kolędowanie -w sensie radosnego śpiewania – to stary zwyczaj angielski. Choinki – Jest kilka legend na temat prawdopodobnego pochodzenia choinki bożonarodzeniowej. Podobno święty Bonifacy – misjonarz prowadzący działalność wśród druidów w Germanii – ściął dąb, święte drzewo pogańskich druidów, i znalazł ukryte za nim śliczne, wiecznie zielone drzewko. Młodsza legenda mówi o Marcinie Lutrze, który podobno posłużył się wiecznie zielonym drzewkiem, żeby pokazać swojej żonie i dzieciom, jak cudowne jest nocne niebo w zimie. Umieścił na nim świece, które przedstawiały gwiazdy.

Poinsecja – Jest to zwyczaj stosunkowo nowy. Doktor Joel Poinsett, poseł Stanów Zjednoczonych w Meksyku, przywiózł do ojczyzny tę roślinę w roku 1828 po usłyszeniu opowieści o małym meksykańskim chłopcu, który był zbyt biedny, by w wigilię Bożego Narodzenia włożyć coś do puszki na datki dla ubogich. Chłopiec modlił się przed kościołem, a w miejscu, gdzie klęczał, wyrosła piękna roślina o czerwonych liściach. Chłopiec natychmiast podarował ją figurce Dzieciątka Jezus. W Meksyku roślina ta jest znana jako Flor de la Noche Buene – Kwiat Świętej Nocy.

Uroczyste posiłki – Przez długi czas podczas świąt Bożego Narodzenia najchętniej jadano indyka. W publikacji z roku 1890 zatytułowanej Statesmens Dishes, w jej części poświęconej obchodzeniu świąt, znajdujemy następujący przepis Roberta Myersa:

Indyk na bożonarodzeniowy obiad powinien być dość długo trzymany w kojcu i dobrze karmiony. Zanim zostanie zarżnięty, przez trzy dni należy trzy razy dziennie wpychać mu do gardła angielskiego orzecha włoskiego i raz dziennie dawać do wypicia kieliszek sherry. Dzięki temu mięso będzie pyszne i delikatne, o doskonałym orzechowym smaku.

Zwyczaj jedzenia babeczki zawierającej nadzienie zwane mincemeat (składające się z rodzynków, jabłek, migdałów, skórki pomarańczowej i dodatków – uwaga tłumaczki) pochodzi ze średniowiecza, czyli z czasów, gdy krzyżowcy zasmakowali w egzotycznych przyprawach. Angielski specjalny napój, którego nazwa, wassail, pochodzi od wyrażenia oznaczającego „bądź zdrów”, zawiera piwo angielskie (ale), pieczone jabłka, jajka, gałkę muszkatołową, goździki i imbir.

Panuje przekonanie, że skrót Xmas jest świętokradczy. Ale to nieprawda. Początkowa jego litera pochodzi od greckiej litery X, Chi. Dawniej ten skrót był uważany za święty symbol, gdyż łączył krzyż z nazwą święta.