CHLEB

CHLEB

Z chlebem wiąże się tyle przesądów, że to, iż ludzie w ogóle go jedzą, graniczy z cudem. W dawnych czasach wierzono, że chleb jest darem bogów i, że nie wolno go jeść, jeśli się nie wypowie słów uwielbienia. Modlitwa przed jedzeniem (która pochodzi od żydowskiej modlitwy nad chlebem) jest symbolicznym reliktem tego przekonania.

Z tego samego przekonania wywodzi się inne: że chleb trzeba łamać, a nie kroić. Byłoby obrazą – i to przynoszącą szkodę – kroić chleb, który jest darem Boga.

Starożytni wierzyli, że życie składa się z czterech żywiołów:

Wody – strumienia życia
Ziarna – pól
Ziemi – źródła pożywienia
Słońca – dobra.

Każdy z tych czterech elementów znajdujemy w chlebie, który jest „podporą życia”. Częstować chlebem przyjaciół oznaczało tyle, co życzyć im długiego życia w zdrowiu.

Pamiętaj:

Krojenie chleba z obu końców przynosi pecha.

Nigdy nie częstuj chlebem leżącym na nożu czy widelcu. Nigdy nie zostawiaj noża wbitego w bochenek chleba.

Jeżeli na nożu grzankę przypiekałeś,
To będziesz biedny przez życie całe.

Sen o chlebie przynosi szczęście.

Jeżeli dwie osoby sięgnęły po tę samą kromkę, to zaraz nadejdzie towarzystwo.

Piętka chleba jest zawsze zarezerwowana dla członków rodziny, bo oznacza ona szczęście.

Bochenek chleba odwrócony „do góry nogami” oznacza śmierć albo statek w tarapatach. (Niektórzy uważają, że ten przesąd jest związany z legendą o angielskim generale, który, ileś wieków temu, dał znak – właśnie odwracając bochenek – że trzeba zaatakować Szkotów).

CHLEB Z MASŁEM (ang. BREAD AND BUTTER, dosłownie to chleb i masło)

Jeśli na spacerze z przyjacielem rozdzieli was drzewo, ławka parkowa albo ktoś trzeci – należy powiedzieć bread and butter. Wiara w to, że gdy coś w ten sposób rozdzieli przyjaciół, ich przyjaźń się skończy, chyba że jeden z nich wypowie tę formułkę, krzyżując przy tym palce, jest popularnym przesądem.
Słowa bread and butter jednoczą symbolicznie dwie części całości w sposób, w jaki zjednoczone są kromka chleba i masło, którym jest posmarowana.
Są też inne sposoby mające zapobiec rozpadnięciu się przyjacielskiego związku, lecz ten – uważany za najskuteczniejszy – jest najbardziej rozpowszechniony.