Co to jest sarkomer

Co to jest sarkomer

Sarkomer

Sarkomer jest podstawową jednostką strukturalną i funkcjonalną, która buduje mięśnie nie tylko człowieka, ale również zwierząt. Sarkomer można porównać do dwóch zachodzących na siebie grzebieni, które mogą się do siebie zbliżać, ale również się oddalać i w ten sposób powodują skracanie i wydłużanie odległości między nimi. Dokładnie tak samo jest w mięśniach, ale z zastosowaniem zjawiska ślizgowego, możliwego do wykonania przez dostarczenie energii (np. wraz z pożywieniem).

W sarkomerze znaleźć można dwa główne białka (mięśnie to przede wszystkim białka!): miozynę i aktynę. Aktyna jest znacznie cieńsza i występuje na przemian z grubszą miozyną. Mechanizm ślizgowy pozwala robić to naprawdę sprawnie. Miejsca, w których kończy się jeden sarkomer a zaczyna inny tworzą specyficzne przewężenia. Jest to zauważalne na mięśniach prążkowanie. Ogólnie mięśnie zbudowane są bardzo podobnie, ale mimo wszystko można je podzielić na kilka grup.

Po pierwsze mięśnie poprzecznie prążkowane – jest ich zdecydowanie najwięcej w całym ludzkim ciele. Są to takie mięśnie jak biceps, triceps, łydka, pośladki. Inne mięśnie to mięsień sercowy, który buduje serce, a jego włókna są bardziej wrzecionowate, a nie rurkowate jak mięśnie prążkowane. Są też mięśnie gładkie, które wyścielają wnętrze naszego ciała i kurczą się oraz rozkurczają zupełnie niezależnie od naszej woli. Tak wygląda układ mięśniowy każdego człowieka.