Czym jest ksylazyna

Czym jest ksylazyna

Ksylazyna

Ksylazyna jest lekiem, który należy do dość licznej i dobrze poznanej grupy leków o nazwie anksjolityki. Są to przede wszystkim leki przeciwlękowe. Ksylazyna to silny agonista receptora alfa2 – adrenergicznego stosowany WYŁĄCZNIE w weterynarii. Nie stosuje się tego leku w leczeniu ludzi! Charakteryzuje go działanie jako środek nasenno – uspokajający, miorelaksujący, obezwładniający, przeciwlękowy
i przeciwbólowy – klasyfikowany do różnych grup farmakologicznych. Ma też działanie przeciwbólowe (1/5-1/1 siły morfiny) i miejscowo znieczulające, takie działanie trwa krócej niż działanie uspokajające (15 -30 min vs. 1-2h).

Jeśli zaś chodzi o działanie ksylazyny u psów i kotów to stymuluje ośrodek wymiotny; a u koni ryzyko przejściowego bloku serca. Szczególnie wrażliwe na lek są przeżuwacze (dawki 10 – krotnie niższe niż dla psów, kotów, świń): dawka śmiertelna dla bydła to około 1 mg/kg. Jest ona tylko 3 x wyższa od max. dawki zalecanej do spowodowania głębokiej sedacji. U świń słabe działanie wywołuje ksylazyna, efekt farmakologiczny uzyskuje się dopiero przy dawkach toksycznych (20-30 mg/kg). Należy więc ją łączyć z innymi neurodepresantami. Max. działanie po podaniu dożylnym pojawia się po kilku minutach, dlatego lek działa naprawdę szybko. Należy szczególnie zwrócić uwagę na dawkowanie tego leku, bo pomyłka nawet o kilkanaście miligramów może skończyć się dla zwierzęcia śmiercią.