Czym są leki przeciwdepresyjne

Czym są leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne

Na pewno nikt z własnej woli nie chce brać leków przeciwdepresyjnych. Są to bardzo silne środki przepisywane przez lekarzy specjalistów, które można brać wyłącznie pod ich opieką. Niebezpieczeństwo zażywania leków antydepresyjnych polega na tym, że mogą powodować uzależnienie.

Leki przeciwdepresyjne zwane są też potocznie antydepresantami. Są to substancje psychoaktywne, które powodują pobudzenie układu noradrenergicznego i serotoninergicznego w mózgu. Antydepresanty dzielą się na trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, czterocykliczny lek przeciwdepresyjny, SNRI, NRI, SSRI, NDRI. Występują również leki o receptorowych mechanizmach działania inhibitory monoaminooksydazy. To jaki lek należy zastosować w leczeniu wybiera wyłącznie lekarz specjalista – zdarza się, że podczas leczenia leki są zmieniane z racji wywoływania skutków ubocznych. W jakim leczeniu stosuje się leki przeciwdepresyjne? Antydepresanty stosowane są najczęściej przy leczeniu depresji, nerwic, a także zaburzeń psychicznych takich jak stany lękowe, lęk napadowy czy fobie. Antydepresanty bywają też stosowane jako terapia wspomagająca w leczeniu bólu przewlekłego. Leki antydepresyjne poprawiają nastrój chorego, pozwalają się mu uspokoić, zwiększają zainteresowanie chorego, likwidują apatię.

Warto pamiętać, że leki antydepresyjne nie działają po zażyciu kilku tabletek. Pierwsze efekty terapeutyczne można zauważyć średnio po miesiącu przyjmowania leku. Żeby leczenie było skuteczne należy zażywać antydepresanty regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.  Antydepresanty mają jednak działania uboczne, dlatego trzeba uważać przy ich stosowaniu.