Dostosowanie pasków narzędziowych

DOSTOSOWANIE PASKÓW NARZĘDZIOWYCH

Uruchamiamy nasz edytor tekstu MS Word 2003 i mamy taki widok, jak na rysunku 1. Paski narzędziowe w jednym wierszu. Klikamy na menu, a w nich tylko po kilka polceń. Pracujemy z tak ustawionym edytorem i nie zdajemy sobie sprawy z możliwości, jakie w nim drzemią. By to zmienić mamy trzy możliwości. Pierwsza, to na wolnym miejscu na pasku menu klikamy prawym klawiszem myszy i klikamy na poleceniu Dostosuj. Druga, to z menu Narzędzia wybieramy polecenie Dostosuj…. Trzecim sposobem jest wybranie menu Widok, następnie polcenia Paski narzędziowe, a z otwartego podmenu polecenia Dostosuj….


Okno dialogowe Dostosowywanie zakładka Opcje

Otworzy się okno dialogowe Dostosowywanie zakładka Opcje. Powinniśmy tu zaznaczyć obie opcje: Paski narzędzi Standardowy i Formatowanie w dwóch wierszach oraz Zawsze pokazuj pełne menu. Pierwszej opcji nie musi włączać, jeżeli posiadamy monitor o dużej rozdzielczości. Ja obecnie używam monitora 24-calowego z rozdzielczością 1920×1080 pikseli i przy tej rozdzielczości oba paski mieszczą się bez problemu. Druga opcja spowoduje, że w menach będą wyświetlona wszystkie dostępne polecenia. Ułatwi to Wam poznawanie Worda. Włączenie tej opcji spowoduje włączenie jej we wszystkich programach z pakietu Office. Pozostałe opcje możemy pozostawić bez zmian. Jedynie można jeszcze włączyć opcję Pokaz klawisze skrótu w etykietach. Spowoduje to, że jak najedziemy kursorem myszy na ikonę na pasku narzędziowym, pojawi się etykieta opisująca tę ikonę a w niej skrót klawiaturowy do tego polecenia. Znajomość tych skrótów znacznie przyśpiesza pisanie (nie musimy ciągle odrywać rąk od klawiatury, by kliknąć na ikonę, lub wybrać polecenie z menu).


Okno dialogowe Dostosowywanie zakładka Polecenia

Przechodzimy teraz na zakładkę Polecenia. Możemy tu dostosować paski narzędziowe. W jaki sposób? W oknie tym wybieramy odpowiednie polecenie i ciągniemy je na pasek narzędziowy i tam opuszczamy w wybranym przez nas miejscu.

Możemy też usuwać ikony z pasków narzędziowych. Chwytamy za ikonę i ciągniemy ją do okna dialogowego i tu opuszczamy ją.

Nie wszystkie polecenia mają ikony. Jeżeli chcemy wyciągnąć na pasek narzędzi takie polecenie, to wyciągamy je i następnie tworzymy sami ikonkę, która będzie reprezentować nasze polecenie.


Okno dialogowe Dostosowywanie zakładka Paski narzędzi

Możemy tu włączać i wyłączać pokazywanie pasków narzędzi. By włączyć dany pasek wystarczy zaznaczyć opcję przed nazwą paska narzędziowego. Pasek narzędziowy wywołany po raz pierwszy pojawi się na ekranie w postaci palety pływającej. Chwytamy ją za pasek tytułowy i ciągniemy ją albo pod istniejące paski narzędziowe, albo na dół ekranu nad pasek stanu. By wyłączyć dany pasek, wystarczy odznaczyć opcję przed nazwą paska narzędziowego.

Najczęściej z tej zakładki korzystam, gdy chcę przywrócić standardową zawartość danego paska. W tym celu zaznaczam nazwę danego paska narzędziowego i klikam na przycisku resetuj. Po tej operacji pasek narzędziowy wygląda tak, jak Microsoft sobie wymyślił.

Po dostosowaniu pasków narzędziowych okno mego Worda wygląda tak, jak na rysunku.