Galanteria papiernicza i inne przetwory papierowe

Do grupy galanterii papierniczej i innych przetworów papierowych można zaliczyć pozostałe rodzaje przetworów papierniczych:

— artykuły do korespondencji: bloki listowe (kratkowane, liniowane, gładkie, format A4), koperty, papier listowy w arkuszach (gładki, liniowany co 6 i co 9 mm, kratkowany 5×5, 4×4, 4×9 mm, składany w format A4 i A5), papeterie, kartoniki na zaproszenia i bilety wizytowe,

— artykuły higieniczne: papier toaletowy paczkowany (z bibułki higienicznej dwuwarstwowej lub z papieru celulozowego bądź makulaturowego), wata celulozowa paczkowana, papier śniadaniowy, ręczniki, serwetki (z bibułki lub z waty celulozowej), chusteczki, pieluszki, podpaski higieniczne, podstawki do piwa, obrusy papierowe,

— galanterię papierniczą: klasery, notesy (z wkładem formatu A5, A6, A7, od 40 do 200 kartek), karty do gry, galanterię karnawałową (serpentyna, konfetti),

— przetwory o charakterze pamiątkarskim: albumy, klasery filatelistyczne, pamiętniki, laurki, dyplomy,

— pozostałe przetwory papiernicze o różnym zastosowaniu: tapety papierowe (zwykłe gładkie i tłoczone, wodoodporne gładkie i tłoczone), koronki, firanki, litery i cyfry, lepy na muchy i inne.

Papeterią nazywa się komplet arkuszy papieru listowego i koperty, przeznaczone do korespondencji osobistej, wykonane z papieru odmiany BD (klasa III), gładkiego lub tłoczonego, płótnowanego, w kolorze białym lub barwionego na kolory pastelowe, np. kremowy, niebieski, jasnoróżowy, jasnozielony. Całość jest zawarta w ozdobionej teczce kartonowej lub pudełku z tektury (tzw. kaseta). Zamiast papieru listowego, papeteria może zawierać komplet kartoników z kopertami. Wyróżnia się m.in. papeterie: zwykłą, luksusową, dla dzieci i lotniczą.

Koperty do korespondencji dzieli się na koperty aktowe zwykłe i z zamknięciem specjalnym, koperty listowe zwykłe, koperty z podszewką, z okienkiem, z nadrukiem wewnętrznym, koperty do wypłat (o wymiarach 126 x 195 mm) i inne. Koperta z nadrukiem wewnętrznym (tzw. poddrukiem) ma jednolicie lub wzorzyście zadrukowaną wewnętrzną część, w celu zwiększenia jej nieprzejrzystości. Koperta z podszewką to taka, w której wewnętrzna strona jest wyklejona bibułką, w celu zwiększenia jej nieprzejrzystości i nadania estetycznego wyglądu. Koperta surowa (zwykła) jest bez poddruku wewnętrznego lub podszewki. Koperta z okienkiem zawiera na stronie adresowej w dolnej lub środkowej części prostokątne okienko, podklejone od spodu przezroczystym materiałem. Koperty mogą zawierać nadruk informacyjny na stronie adresowej. Koperty listowe są wytwarzane na ogół w formacie C6 i służą do przesyłania korespondencji, dokumentów, telegramów, zaproszeń, kart pocztowych itp. Koperty aktowe służą do przesyłania akt lub korespondencji w liczbie nie mieszczącej się w kopercie korespondencyjnej listowej. Koperty aktowe wytwarza się w formacie B4, B5, C4, C5.

Wymienione przetwory papierowe nie wyczerpują całego asortymentu dostępnego na rynku. Ulega on ciągłym zmianom, w wyniku pojawiania się coraz to nowych potrzeb i zastosowań. Wiele wymienionych przetworów traci swoje znaczenie jako wyroby wytworzone z papieru lub tektury, wypierają je bowiem nowe materiały o korzystniejszych właściwościach, zwłaszcza tworzywa sztuczne. Przykłady takiej substytucji materiałów można spotkać prawie we wszystkich dziedzinach, gdzie stosuje się przetwory papiernicze (tworzywa sztuczne zastępują materiały na okładki, torby, torebki, teczki, tacki, banknoty, artykuły techniczne i inne).