Jacy bohaterowie występują w tragedii Makbet

Jacy bohaterowie występują w tragedii Makbet

Na pierwszy plan w tragedii Makbet wysuwa się para bohaterów. Makbet oraz jego żona. Przed Makbetem dowódcą wojsk szkockich pojawia się możliwość bycia królem. Musi on jednak wykonać jeden krok – zabić ówczesnego króla – Dunkana. Makbet jest pełen wątpliwości, jego wewnętrzna walka kończy się z chwilą wkroczenia na scenę Lady Makbet. Ta żądna władzy kobieta dominuje nad mężem i decyduje za niego że król zostanie zabity. To ona też popycha Makbeta do kolejnych zbrodni i to wreszcie ona będzie miała tak wielkie wyrzuty sumienia że popełni samobójstwo.
Pierwszą ofiarą Makbeta jest król szkocki Dunkan. Śmierć grozi też jego synom, Donalbeinowi i Malkolmowi którzy są zmuszeni do opuszczenia kraju. Ważną rolę w tej szekspirowskiej tragedii odgrywa także Banko. Jest to drugi obok Makbeta dowódca wojsk oraz serdeczny przyjaciel Makbeta i jego ofiara. Musi zginąć ponieważ wie zbyt dużo i zaczyna podejrzewać zbrodniarza.
Świadkami tych wydarzeń są panowie szkoccy: Lennox, Makduf, Angus, Menteith, Caithness oraz Fleans. Ostatniemu udaje się ujść z życiem po śmierci ojca – Banko. Gdy o zbrodniach Makbeta jest coraz głośniej, na wyprawę przeciw królowi wyrusza Siward – hrabia Northumberland, dowódca wojsk angielskich. Towarzyszą mu Malkolm i Makduf, oraz Młody Siward – jego syn.
Nie brakuje też u Szekspira postaci spoza naszego świata. Występują Trzy Czarownice które ukazują przyszłość Makbetowi, oraz ich władczyni – Hekate.