Jak możemy chronić przyrodę nad jeziorem

Jak możemy chronić przyrodę nad jeziorem

Wielu z nas decyduje się na spędzenie wakacji nad jeziorem. Pamiętajmy o przestrzeganiu kilku prostych zasad, dzięki którym będziemy szanować środowisko akwenów wodnych.

Nie śmieć. Nie chodzi tutaj tylko o pozostawianie swoich odpadów na brzegu, wśród przybrzeżnych zarośli (oczywiście to także jest absolutnie zakazane), ale także o wrzucanie śmieci bezpośrednio do wody, poza burtę. Poza tym, że zanieczyszczają środowisko wodne, są także zagrożeniem dla zwierząt mieszkający w zbiorniku. Często są zjadane przez ryby co może doprowadzić nawet do śmierci. Odpady pozostawione w wodzie rozkładają się równie długo, co te lądowe. Mimo tego, iż ich nie widzimy w równym stopniu przyczyniają się do degradacji naszego środowiska.

Pamiętaj o tym, aby nie cumować przy rezerwatach przyrody. Zwracaj uwagę na oznaczenia i tabliczki. Z całą pewnością nie chcesz nieświadomie zniszczyć stanowisk rzadkich roślin czy miejsca żerowania dzikich zwierząt.

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jachtów, żaglówek, kajaków, jest używanie do mycia sprzętu wodnego środków zawierających duże ilości detergentów. Doprowadzają one do degradacji wód, tzw. procesu eutrofizacji. W ten sposób jezioro staje się bardzo nieprzyjaznym środowiskiem dla ryb, które zdychają.

Staraj się zachować ciszę. Silników nigdy nie używaj w miejscach, w których zakazane jest hałasowanie.

Dostosuj się do regulaminów i zasad spisanych na tablicach. Są po to, aby w pełni zachować piękno środowiska. Pamiętaj o tym.