Jak możemy chronić przyrodę w górach

Jak możemy chronić przyrodę w górach

Góry to popularny kierunek letnich wycieczek. Są jednak również piękne i wiosną i jesienią, a także zimą. Aby jednak na dłużej mogły cieszyć nasze oczy warto przestrzegać kilku prostych zasad, które pomogą turyście zadbać o środowisko naturalne.

Nie śmieć. Wszystkie papierki, butelki i torebki spakuj z powrotem do plecaka. Nie tłumacz, że ci ciężko. Skoro wyniosłeś na szczyt pełną butelkę wody, to zdołasz znieść pustą, która prawie nic nie waży, jednak w znacznym stopniu zaśmieca piękną okolicę.

Wędrując po parkach i rezerwatach trzymaj się oznakowanych szlaków. Pamiętaj, że wybieranie własnej trasy jest nie tylko szkodliwe dla natury, którą w ten sposób dewastujesz, ale może mieć także fatalne skutki dla ciebie. Możesz spaść, a nawet jeśli nie dojdzie do wypadku to grożą ci za to wysokie kary pieniężne.

Zachowaj ciszę. Nie płosz zwierząt niepotrzebnymi okrzykami, które dodatkowo mogą spowodować niebezpieczną lawinę. Podobnie sprawa ma się z rzucaniem kamieni. Pamiętaj, że poza wywołaniem lawiny możesz tym komuś wyrządzić krzywdę.

Nie dokarmiaj zwierząt. Nasz pokarm im nie służy.

Nigdy nie zrywaj leśnej roślinności. Staraj się panować nad tym co robisz i nie zrywaj bezmyślnie listka tylko po to, żeby go chwilę pomiętosić i wyrzucić po paru krokach.

W trosce o własne bezpieczeństwo spakuj do plecka potrzebne rzeczy i poinformuj kogoś, gdzie się wybierasz.