Jak zbudowane jest oko

Jak zbudowane jest oko

Budowa oka

Każdy okulista powie, że oko jest najbardziej skomplikowanym narządem w ciele każdego człowieka. Oko wygląda jak doskonały projekt, który nie mógł powstać przez przypadek. Ewolucja oka była bardzo długa, a obecnie mamy do czynienia z narządem idealnym. Jak dokładnie zbudowane jest oko? Najpierw warto wspomnieć o aparacie ochronnym oka. W jego skład wchodzą oczywiście powieki z rzęsami, brwi oraz można zaliczyć tu także spojówkę oka, która jest bardzo wrażliwa i otacza przód oka od zewnątrz.

Ogólnie oko ma za zadanie odbierać wrażenie wzrokowe, które potem są przetwarzane w płacie potylicznym mózgu. Jak światło po kolei przechodzi przez oko? Najpierw przechodzi przez spojówkę, rogówkę, potem przez soczewkę, ciało szkliste, aż w końcu dociera do siatkówki w tylnej części oka. Siatkówka jest niezwykle ważnym elementem oka. Posiada ona pręciki i czopki, które umożliwiają widzenie barwne oraz widzenie nocą. Na siatkówce znajduje się plamka ślepa, czyli pozbawiona pręcików i czopków, ale również plamka żółta, czyli ich największe skupisko.

Od plamki ślepej odchodzi nerw wzrokowy. Jest to nerw, który przekazuje impulsy nerwowe do mózgu. Tam następuje odwrócenie obrazu i odebranie prawdziwego wrażenia wzrokowego. Z tyłu gałka oczna otoczona jest twardówką. Od przodu znajduje się też tęczówka, która zawiera melaninę, decydującą o kolorze oka w zależności od jej ilości.