Jak znaleźć książki w internecie

Jak znaleźć książki w internecie

Pewnie bez większych problemów na to pytanie odpowiedziałby każdy polski student, muszący toczyć boje o książki w uczelnianych bibliotekach. Na szczęście dziś coraz więcej tytułów dostępnych jest do ściągnięcia z Internetu lub chociaż obejrzenia ich jako skany.

Aby znaleźć książkę w Internecie trzeba znać jej tytuł. Ja zawsze wpisuję w wyszukiwarkę tytuł książki i ewentualnie jej autora. Najprawdopodobniej na początku wyszukiwania pojawią nam się wyniki, które są linkami do książek w Internecie. Możemy też ułatwić wyszukiwanie poprzez podanie tytułu książki i napisanie obok niego słowa PDF. Jeśli w Internecie jest dostępna jakaś wersja książki w formacie PDF to na pewno nam się wyświetli. Wiadomo jednak, że mało znane tytuły lub książki sprzed kilkudziesięciu lat mogą być w Internecie niedostępne, wtedy należy szukać ich w bibliotekach. Jeszcze inną metodą na poszukiwanie książek w Internecie jest wejście na stronę Federacji Bibliotek Cyfrowych – http://fbc.pionier.net.pl. W wyszukiwarce, która wyświetla nam się zaraz po otwarciu strony należy wpisać tytuł książki. Strona przeszuka wszystkie polskie biblioteki cyfrowe w poszukiwaniu książki. Jeśli gdzieś jest ona dostępna to klikamy na wynik i otwieramy stronę w przeglądarce. Nie można jej ściągnąć, jednak spokojnie przez przeglądarkę da się ją czytać.

Ja sama nie przepadam za czytaniem książek w PDF, jednak czasem nie mam innego wyjścia. Wiele książek  jest w ten sposób łatwo dostępnych, a komfort daje to, że można czytać je w domu, a nie w czytelni.