Jaki powinien być list motywacyjny?

Jaki powinien być list motywacyjny?

List motywacyjny powinien charakteryzować się kilkoma cechami. Zastanówmy się więc jaki powinien być?

Zwięzły – list motywacyjny nie powinien przekraczać jednej strony. Nie należy więc zbaczać z tematu i pisać konkrety. Dokument powinien być treściwy. Powinniśmy zatem znaleźć złoty środek aby list charakteryzował się rzeczowością i nie był ani za długi ani za krótki.

Uprzejmy – wobec osoby, do której się zwracamy powinniśmy być bardzo grzeczni i uprzejmi. Pomogą nam w tym zwroty grzecznościowe, takie jak – Szanowni Państwo – od takiego zwrotu warto zacząć list motywacyjny. Kończymy go słowami – Z wyrazami szacunku.

Profesjonalny – list motywacyjny nie powinien poruszać innych tematów niż kwestia pracy. O profesjonalizmie świadczy wiele rzeczy, np. estetyczna forma, znajomość firmy, do której aplikujemy. W żadnym wypadku nie należy listu motywacyjnego pisać ręcznie. Ręcznie składamy tylko podpis.

Stanowczy – w dokumencie nie ma miejsca na wyrażenia typu – wydaje mi się. Zamiast tego lepiej jest napisać -z pewnością. List motywacyjny powinien oddawać naszą pewność siebie. Jest to cecha bardzo pożądana. Stanowczość może być nieraz kluczem do sukcesu.

Przekonujący – list motywacyjny powinien przekonać pracodawcę o naszej bezkonkurencyjności. Umiejętność perswazji jest bardzo poszukiwaną cechą u kandydatów do pracy. Jeśli dobrze potrafimy się sprzedać, równie dobrze będziemy potrafili sprzedać produkt.

Poprawny – list motywacyjny nie może zawierać błędów ortograficznych, gramatycznych i leksykalnych. Świadczyć to mogłoby o braku profesjonalizmu. Dlatego dokument taki nie powinniśmy pisać na ostatnią chwilę. Warto przespać się z takim dokumentem. Na drugi dzień sprawdźmy nasz list motywacyjny jeszcze raz. Być może wkradł się jakiś błąd, którego z patrząc z dystansem będziemy w stanie wykryć.

Atrakcyjny – oryginalne sformułowania, ambitne plany – to coś co może wyróżnić list motywacyjny na tle innych. Dokument tego typu nie powinien być nudny.