Kim był Antoine Lavoiser
Antoine Lavoisier to postać znana już uczniom gimnazjum. Na zajęciach na pewno dowiedzieli się oni, że Lavoisierowi zawdzięczamy sformułowanie prawa zachowania masy, którego ja sama używałam na lekcjach chemii.
Antoine Lavoisier urodził się w szlacheckiej rodzinie we Francji 26 sierpnia 1743 roku. Studiował kilka kierunków – botanikę, chemię, astronomię i matematykę w College Mazarin. Od 1772 Lavoisier już jako znany uczony prowadził w swym laboratorium badania nad właściwościami 220 substancji, które ogrzewał światłem słonecznym skupionym przez soczewkę. W ten sposób badał naturę i proces spalania oraz zapłonu. Udowodnił też, że podstawową rolę w procesie oddychania pełni tlen. Ukazał również, że powietrze jest źródłem kwasowości jako składnik procesu spalania. Uczony francuski badał też skład chemiczny wody, nadał nazwy gazom takim jak tlen i azot, sprecyzował pojęcie pierwiastek, stworzył pierwszy nowoczesny podręcznik chemii. Badania Lavoisiera przyczyniły się również do ulepszenia prochu strzelniczego oraz do wynalezienia saletry. Nauka do dziś bardzo wiele zawdzięcza temu XVIII – wiecznemu naukowcowi.
Los nie obszedł się jednak łaskawie z Antoinem Lavoisierem. Mimo, że był ceniony wśród naukowców, to lud paryski nie czuł do niego sympatii. Wynikało to głównie z tego, że chemik dzięki swoim osiągnięciom zgromadził pokaźny majątek. Lavoisier stał się jedną z ofiar Rewolucji Francuskiej i położył głowę na gilotynie okrzyknięty zdrajcą 8 maja 1794 roku.