Kim był Cyprian Kamil Norwid

Kim był Cyprian Kamil Norwid

Cyprian Kamil Norwid urodził się w Laskowie-Głuchach pod Radzyminem 24 września 1821 roku. Zmarł 23 maja 1883 roku w Paryżu w przytułku polskim dla emigrantów. Był poetą, dramatopisarzem, prozaikiem. Ponadto zajmował się też malarstwem, rysunkiem i rytownictwem. Wywodził się z rodziny szlacheckiej. Stracił matkę w wieku czterech lat, a ojca kiedy miał lat czternaście. Uczył się w gimnazjum w Warszawie lecz nie ukończył go. Później uczęszczał do szkoły malarskiej.
W 1842 roku opuścił Polskę. Przebywał na terenie Niemiec, Włoch, Francji i Stanów Zjednoczonych. W Paryżu zaprzyjaźnił się z Juliuszem Słowackim, Fryderykiem Chopinem i Adamem Mickiewiczem. Za życia dzieła Cypriana Kamila Norwida nie były zbyt popularne. Poeta przez to walczył z biedą, często nie miał środków do życia. Uważano go za jednego z najoryginalniejszych i najbardziej wszechstronnych pisarzy. Był znawcą sztuk muzycznych i malarskich. Tłumaczył też słynne dzieła takich artystów jak Szekspir, Dante i Byron.
Został ‘odkryty’ dopiero pod koniec XIX wieku przez pisarzy Młodej Polski. Dopiero wtedy stał się sławny a jego dzieła zaczęły zdobywać odbiorców.