Kim był Władysław Reymont

Kim był Władysław Reymont

Władysław Reymont urodził się w 1867 roku pod Radomskiem, natomiast zmarł w Warszawie w 1925. Pochodził z rodziny wiejskiego organisty. Swoje dzieciństwo spędził w Tuszynie pod Łodzią. W Warszawie ukończył szkołę krawiecką. Nigdy jednak nie pracował w tym zawodzie. Był aktorem, występował w trupach wędrownych. Później zatrudnił się jako robotnik na kolei.
W 1893 roku przeniósł się na stałe do Warszawy. Wtedy też zajął się wyłącznie pisaniem. Swoją popularność zawdzięcza właściwie trzem książkom: Ziemia Obiecana, Komediantka i Fermenty.
Władysław Reymont nie był pisarzem ogromnie wykształconym, ale w błyskotliwy sposób pisał o wrażeniach zmysłowych i odwzorowywał rzeczywistość.
Chłopi, to największe osiągnięcie Reymonta. Napisał ją bezpośrednio po znakomicie przyjętej Ziemi Obiecanej. Autor pracował nad nią przez długie dziewięć lat. Utwór został przetłumaczony na wiele języków, zyskał popularność w Europie a w 1924 roku przyniósł Reymontowi Nagrodę Nobla.
Większość Polaków zabiegali o przyznanie tej nagrody Stefanowi Żeromskiemu, aczkolwiek Reymont okazał się bardziej uniwersalnym pisarzem i to on zyskał większe uznanie Akademii Szwedzkiej.