Kolorowanki

Kolorowanki

Kolorowanki są szeroko stosowane w edukacji małych dzieci z różnych powodów. Na przykład dzieci są często bardziej zainteresowane kolorowaniem książek niż korzystaniem z innych metod uczenia się; obrazy mogą być również bardziej zapadające w pamięć niż zwykłe słowa. Według niektórych badań kolorystyka może również zwiększyć kreatywność w malarstwie.

Jako przeważnie niewerbalne medium, kolorowanki znalazły również szerokie zastosowanie w edukacji, gdzie grupa docelowa nie mówi i nie rozumie podstawowego języka nauczania lub komunikacji. Przykłady tego obejmują używanie kolorowanek w Gwatemali, aby uczyć dzieci o hieroglifach i wzorach artystów Majów oraz produkcję kolorowanek, aby edukować dzieci robotników rolnych na temat „ścieżki, przez którą pestycydy rolnicze są przenoszone z pracy do Domu.” Mówi się również, że kolorowanki pomagają zmotywować uczniów do zrozumienia pojęć, którymi w innym przypadku nie byliby zainteresowani.

Były wykorzystywane jako pomoce dydaktyczne do rozwijania kreatywności i wiedzy o geometrii, na przykład w projektach Altair Rogera Burrowsa.

Od lat 80. kilku wydawców stworzyło edukacyjne książeczki do kolorowania przeznaczone do studiowania tematów na poziomie magisterskim, takich jak anatomia i fizjologia, gdzie kodowanie kolorami wielu szczegółowych diagramów służy jako pomoc w nauce. Przykłady obejmują The Anatomy Coloring Book i kolejne serie książek Wynn Kapit i Lawrence Elson, opublikowane przez HarperCollins (1990) i Benjamin Cummings (2000).  Istnieje kilka przykładów nauczycieli używających kolorowanek do lepszego wyjaśniania skomplikowanych tematów, takich jak programowanie.

Niektórzy wydawcy specjalizują się w kolorowaniu książek o wyraźnym przeznaczeniu edukacyjnym, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Książki często zawierają obszerny tekst towarzyszący każdemu obrazowi.

Kolorowanki znalazły szerokie zastosowanie w zawodach medycznych jako narzędzia edukacyjne. Pewna pielęgniarka, próbując ograniczyć traumę związaną z operacją, opisała w publikacji naukowej, w jaki sposób korzystanie z kolorowanki „może pomóc [dziecku] zrozumieć, co się z nim stanie”. Stosuje się je także w rehabilitacji ofiar wypadków w celu przywrócenia koordynacji wzrokowo-ruchowej , a także w przypadku dzieci autystycznych, zarówno dla rozrywki, jak i uspokajająco. Kolorowanki zostały wykorzystane do wyjaśnienia dzieciom skomplikowanych schorzeń. Jedną z zalet kolorowanek dla dorosłych jest to, że pomagają użytkownikom zrelaksować się i odstresować.

Kolorowanki można również znaleźć cyfrowo w postaci stron internetowych i aplikacji do kolorowania. Oprogramowanie do kolorowania często ma funkcje, takie jak mieszanie kolorów, wypełnianie i narzędzia do malowania, które pozwalają na dokładniejsze i bardziej szczegółowe rysunki niż zwykłe kolorowanki. Są także kolorowanki do drukowania.