Księżycowy kalendarz brań: czy fazy księżyca mogą pomóc w połowach?

Księżycowy kalendarz brań: czy fazy księżyca mogą pomóc w połowach?

Kalendarze brań wędkarskie muszą być jednym z tych polaryzujących tematów w całej społeczności wędkarskiej. Wejdź do swojego ulubionego sklepu ze sprzętem wędkarskim i wspomnij o łowieniu w fazach księżyca, a od razu staniesz się najlepszym przyjacielem z połową wędkarzy. Druga połowa albo potrząśnie głowami, albo zacznie Cię krytykować.

Wielu doświadczonych wędkarzy przysięga na swoją strategię skupienia się na księżycu. Największe zdobycze przypisują ruchowi planety. I to jest dość powszechne. Duże magazyny wędkarskie często zawierają księżycowy kalendarz brań ryb. Istnieją również dziesiątki aplikacji do tego samego celu.

Czy naprawdę może być trochę prawdy w całej tej solunarnej sprawie? A może chodzi tylko o „horoskopy dla ryb”? Właśnie tego jesteśmy tutaj, aby się dowiedzieć.

Pochodzenie teorii solunarnej

Był rok 1926 i John Alden Knight przedstawił osobliwą teorię na temat, no cóż, w zasadzie całej przyrody.

Knight był zapalonym człowiekiem na świeżym powietrzu i zapalonym wędkarzem muchowym. W wolnym czasie lubił poznawać wierzenia i folklor związany z wędkarstwem i łowiectwem. Badał rzeczy, które, jak sądzono, wpływają na zachowanie i nawyki żywieniowe zwierząt. Okazało się, że jest to dzieło jego życia.

Knight zebrał 33 czynniki, które rzekomo miały wpływ na ryby i zwierzynę łowną. Zbadał każdą teorię i ostatecznie odrzucił wszystkie oprócz trzech. Zostało mu słońce, przypływy i księżyc. Nie rozumiał, jak którykolwiek z nich mógłby wyjaśnić zachowanie ryb. Ale co by było, gdybyś je połączył?

Dziesięć lat później Knight stworzył pierwszy kalendarz brań ryb – mapę połowów. Reszta, jak mówią, to historia.

Okresy księżycowe: najlepszy czas na łowienie ryb

Każdego dnia występują cztery okresy księżycowe – dwa „główne” i dwa „mniejsze”. Główne okresy trwają około dwóch godzin. Zaczynają się, gdy księżyc znajduje się bezpośrednio nad naszymi głowami (tzw. „Tranzyt księżycowy”) lub tuż pod naszymi stopami („przeciwny tranzyt księżycowy”). Drobne okresy trwają około godziny, podczas gdy księżyc wschodzi i zachodzi. Chodzi o to, że ryby stają się bardziej aktywne o tych czterech porach dnia.

Zwiększenie aktywności niekoniecznie oznacza, że ​​ryby będą brać dokładnie w tych momentach. Ale ponieważ wtedy ryby mają szukać pożywienia, dla wielu wędkarzy może to oznaczać tylko jedno – godzina na ryby. Większe okresy mają podobno większy wpływ na ryby niż mniejsze, więc to wtedy ludzie wierzący w kalendarz brań mają tendencję do wypadu na ryby.

Łowienie ryb w okresie pełni księżyca nie może być prostsze. Sprawdzasz swój stół kalendarz brań. Informuje, kiedy księżyc będzie w najlepszej pozycji. Łowisz dużo dużych ryb. Jednak jest dość oczywiste, że nie każdy dzień kończy się mnóstwem trofeów. Mając to na uwadze, należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik – wybór odpowiedniej fazy księżyca.

Fazy ​​księżyca: najlepszy dzień miesiąca na łowienie

Istnieją cztery fazy księżyca, o których powinni pamiętać wędkarze – nów, pierwsza kwadra, pełnia księżyca i ostatnia kwadra. Wielu rybaków twierdzi, że ​​90% życiowych połowów będzie pochodziło z pełni i nowiu.

Ideą łowienia w fazach księżyca jest to, że im większy przypływ, tym bardziej aktywna jest ryba. Najsilniejsze przypływy zdarzają się dwa razy w miesiącu: podczas nowiu, kiedy słońce i księżyc ciągną się w tym samym kierunku, a podczas pełni księżyca ciągną po obu stronach planety.

Oczywiście nie jest to bynajmniej coś, z czym zgadza się cała społeczność wędkarska. Podobnie jak w przypadku wszystkich wędkarzy, jest wielu ludzi, którzy z pewnością udzielą ci zupełnie odwrotnej rady. Będą nalegać, że pierwsza i ostatnia kwadra to najlepsze fazy księżycowe do łowienia.

Inni twierdzą, że należy łowić tylko w nocy podczas pełni księżyca. Teoria jest taka, że światło księżyca pozwala rybom lepiej widzieć. Pozwala im to żerować do późnych godzin nocnych, dzięki czemu następnego dnia są mniej głodne. Zgodnie z tą samą logiką, powinieneś łowić ryby tylko podczas nowiu księżyca w dzień, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby ryby polowały w całkowitej ciemności.

Okresy i fazy to dwie połówki całości. Wyrusz na wyprawę wędkarską podczas głównego okresu i pełni księżyca, a być może będziesz chciał przygotować swoje dokumenty na nowy rekord.

Problemy z łowieniem podczas pełni lub nowiu

Niezależnie od tego, jak dobre jest branie, zawsze należy zachować ostrożność łowiąc podczas pełni lub nowiu księżyca. Jest to szczególnie prawdziwe w nocy, a zwłaszcza jeśli łowisz ze skał lub pomostów. W niektórych miejscach na świecie, pływy mogą osiągać nawet 40-60 stóp, a poziom wody podnosi się niewiarygodnie szybko. Nie narażaj się na niebezpieczeństwo dla szansy na kilka dodatkowych zaczepów.

Nawet jeśli mocno wierzysz w kalendarz brań, nadal istnieje szansa, że Twoja wyprawa wędkarska może się nie udać. Inne czynniki, takie jak pogoda i ciśnienie powietrza będą miały znacznie silniejszy wpływ niż to, co robi księżyc. Jeśli zbliża się zimny front, nawet dwie pełnie księżyca nie przyniosą Ci wiele dobrego. Ryby prawdopodobnie schowają się głęboko przed zimnem i staną się nieaktywne.

Opracowując swoją hipotezę, John Alden Knight próbował systematycznie analizować pozycję Księżyca podczas 200 połowów zarówno rekordowych ryb, jak i rekordowej liczby ryb. Odkrył, że około 90% z nich wydarzyło się podczas nowiu. Bazując na tych liczbach, skoncentrował wiele swoich przyszłych badań na tej części kalendarza pływów.