List motywacyjny – jakie zwroty grzecznościowe?
List motywacyjny powinien być napisany profesjonalnie. O profesjonalizmie często świadczą zwroty grzecznościowe. W sieci internetowej można znaleźć mnóstwo rad o tym jak stosować zwroty grzecznościowe. Odpowiednio zastosowane oddają szacunek osobie czytającej i nie należy o nich zapominać.
Szanowny panie
List motywacyjny warto rozpocząć sformułowaniem – Szanowni Państwo (lub inny rodzaj i liczba). Takie sformułowanie jest bardzo mile widziane. Jeszcze lepszym pomysłem jest zwrócenie się do konkretnej osoby. Dowiedzenie się do kogo należy skierować list może być problemem. Jednak aby napisać perfekcyjny list motywacyjny, warto podjąć taką próbę, np. dzwoniąc anonimowo do firmy. Skarbnicą wiadomości jest również sieć internetowa. To tu można wyszukać różnych informacji. np. kto jest właścicielem firmy, kto w jakim dziale pracuje.
Od czego zacząć?
Kandydaci często zastanawiają się od czego zacząć. Wiadomo, że najtrudniejsze są początki. List motywacyjny można zacząć np. od sformułowania – W związku z Państwa ogłoszeniem…, W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie, które ukazało się w… W internecie możemy spotkać się z wieloma gotowymi wzorami, które można dopasować do swojej sytuacji. Dalej możemy napisać … pragnę zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko. Warto podać konkretnie o jakie stanowisko nam chodzi. Pisząc list motywacyjny musimy być bardzo konkretni. Inaczej nasza aplikacja nie zostanie potraktowana poważnie i nasz dokument wyląduje w koszu. Możemy też zostać przydzieleni do złej grupy. Jak widać konkret może być naszym sprzymierzeńcem.
Jak zakończyć?
List motywacyjny warto zakończyć prośbą o spotkania. No bo przecież o to tu chodzi – żeby umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Można więc napisać – Mam nadzieję, że będę miał okazję zaprezentować się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej…
Nie zapominajmy też o zwrocie grzecznościowym na końcu listu, np. – Z wyrazami szacunku…
Na końcu dodajemy podpis, który piszemy ręcznie niebieskim długopisem.