List motywacyjny na przedstawiciela handlowego

List motywacyjny na przedstawiciela handlowego.

Przedstawiciel handlowy to bardzo ciekawy zawód. Zwłaszcza jeśli ktoś lubi dużo ruchu i umie rozmawiać z ludźmi. Przedstawiciel tego zawodu musi być bowiem utalentowany w jednej dziedzinie. Chodzi tu oczywiście o umiejętność przekonywania. Nie każdy oczywiście taki talent posiada.

Jak zostać przedstawicielem handlowym? Oczywiście należy złożyć odpowiednie aplikacje, czyli napisać CV i list motywacyjny. O ile w CV można pochwalić się tylko przebiegiem swojej drogi zawodowej, o tyle list motywacyjny oddaje w pełni nasze cechy charakteru. Pisząc ten dokument można wiele wyrazić.

Jak zatem stworzyć aplikację na stanowisko przedstawiciela handlowego i na co zwrócić uwagę?

Wstęp

List motywacyjny warto zacząć tak samo jak wiele innych listów na inne stanowiska, czyli od określenia motywacji. Możemy na przykład napisać, że do napisania listu skłoniło nas ogłoszenie w prasie lub na portalu ogłoszeniowym. Możemy również napisać, że inspiracją do napisania listu było nasze pragnienie sprawdzenia się w tym zawodzie, ponieważ lubimy wyzwania i kontakt z ludźmi.

List motywacyjny powinien też być napisany z punktu widzenia odbiorcy. Czyli dobrze jest napisać, że podziwiamy sukcesy na rynku firmy i są one inspirujące (oczywiście jeśli takie są).

We wstępie określamy też stanowisko, o które nam chodzi, czyli stanowisko przedstawiciela handlowego.

Rozwinięcie

List motywacyjny to również miejsce na to, aby pochwalić się swoimi szczególnymi cechami. Rozwinięcie jest po to, aby kandydat na przedstawiciela handlowego przekonał pracodawcę o swojej wyjątkowości.

Warto podejść do tego tak jak do przekonywania klienta. Jeśli uda nam się przekonać osobę rekrutującą i będziemy wystarczająco perswazyjni, damy wyraz naszej skuteczności. Pracodawcy szukają bowiem u kandydata na stanowisko przedstawiciela handlowego skuteczności i umiejętności perswazji. Pamiętajmy więc, że perswazja jest naszą bronią.

List motywacyjny powinien więc mówić o tym jakie posiadamy cechy charakteru (zaangażowanie, umiejętność perswazji, skuteczność, przebojowość, kontaktowość, miła aparycja, urok osobisty) oraz w jaki sposób owe cechy mogą przyczynić się do wzrostu sprzedaży. Krótko mówiąc musimy zadziałać na wyobraźnię potencjalnego pracodawcy.

Zakończenie

List motywacyjny powinien kończyć się tak jak wiele innych, czyli prośbą o spotkanie, zwrotem grzecznościowym, własnoręcznym podpisem i dołączeniem załączników.