List motywacyjny – o czym nie należy zapominać?

List motywacyjny – o czym nie należy zapominać?

Od jakiegoś czasu szukasz pracy. A więc doskonale wiesz pewnie jak ważny takich poszukiwaniach jest perfekcyjnie napisany list motywacyjny i Curriculum Vitae. Oba dokumenty potrafią wiele zdziałać. Należy więc bardzo przyłożyć się do ich napisania. Zastanówmy się więc o czym nie warto zapominać tworząc tego typu dokument.

O prawidłowej kolejności

Prawidłowa kolejność to podstawa. List motywacyjny powinien składać się z danych autora umieszczonych w lewym, górnym roku, daty i miejscowości umieszczonej w prawym, górnym rogu oraz danych adresata, nagłówka, wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Nie należy zapominać o żadnym elemencie.

O zasadach językowych

List motywacyjny powinien być napisany poprawnie. Chodzi tu o poprawność zarówno pod względem ortograficznym, jak i gramatycznym i leksykalnym.

O estetycznej formie

List motywacyjny powinien charakteryzować się estetyczną formą. Świadczy to bowiem o profesjonalizmie. Estetyczna forma może też wiele powiedzieć o naszych cechach charakteru takich jak np. uporządkowanie czy solidność.

Kolor i charakter czcionki powinny zatem zachować jednolitość. W żadnym wypadku nie mogą straszyć pstrokatością. Poszczególne części listu motywacyjnego powinny mieć prawidłowe proporcje. Nie należy zostawiać pustego miejsca na kartce. Zanim więc zaczniemy pisać list motywacyjny, powinniśmy wszystko przemyśleć.

O perswazji

List motywacyjny powinien wywrzeć wrażenie na pracodawcy i przekonać go o tym, że jesteśmy bezkonkurencyjni. Warto być przekonującym. Dlaczego? Pracodawcy bardzo lubią tę cechę i szukają jej u kandydatów do pracy. Jeśli list kandydata jest przekonujący, to znaczy że osoba taka świetnie sprawdzi się na danym stanowisku, zwłaszcza związanym z handlem. Perswazja i umiejętność przekonania do wartości produktu jest cechą bardzo pożądaną na rynku pracy.

O wydrukowaniu dokumentu

List motywacyjny nie powinien być pisany ręcznie. Czasy ręcznie pisanych dokumentów już dawno odeszły w zapomnienie ustępując miejsca nowoczesności.