List motywacyjny – zostań nauczycielką

List motywacyjny – zostań nauczycielką.

Praca nauczyciela jest bardzo potrzebna i szanowana. Co prawda nie jest dobrze płatna, zwłaszcza jeśli chodzi o szkoły państwowe ale sytuacja zmienia się na lepsze. Poza tym zawód ten daje mnóstwo satysfakcji. Niektórym osobom praca społeczna bardzo odpowiada i jest ona dla nich powołaniem. Takie osoby w pracy nauczyciela po prostu się spełniają.

Jak zostać nauczycielem? Nie obejdzie się bez złożenia aplikacji. Musimy zatem napisać CV i list motywacyjny. List motywacyjny dla kandydata na stanowisko nauczyciela lub dla kandydatki na nauczycielkę powinien odznaczać się szczególnymi cechami.

Zalety nauczyciela

Zanim zaczniemy pisać list motywacyjny, zastanówmy się czego oczekują od nas pracodawcy. Jakie cechy charakteru są wymagane na stanowisku nauczyciela? Nauczyciel powinien być przede wszystkim cierpliwy. Poza tym musi wzbudzać zaufanie. Musi też być: komunikatywny, wytrwały, wyrozumiały, optymistyczny, wesoły, zaangażowany, sumienny, pracowity, prawy, rzeczowy, łagodny, zrównoważony, stanowczy, konsekwentny, wrażliwy na krzywdę, ambitny.

Musi też mieć zamiłowanie do działalności dydaktyczno – wychowawczej, poczucie odpowiedzialności, umiejętność kształtowania charakteru ucznia, umiejętność przekazywania wiedzy i umiejętność nawiązania kontaktu wzrokowego.

Dobrze też jeśli nauczyciel posiada ciekawą osobowość.

Zanim więc zaczniemy pisać list motywacyjny, musimy uświadomić sobie które z wymienionych cech posiadamy i odpowiednio je wyeksponować w dokumencie.

Jak oddać zalety?

Najlepiej jeśli list motywacyjny oddaje niektóre z tych cech. Sumienność możemy wyrazić na przykład poprzez profesjonalną, estetyczną formę. Nie ma tu więc miejsca na pstrokatość, niejednolitą czcionkę oraz puste miejsca na kartce i nieprawidłową kolejność. Odpadają oczywiście plamy.

List motywacyjne kandydatki na stanowisko nauczycielki nie powinien zawierać błędów ortograficznych, leksykalnych, stylistycznych, gramatycznych i literówek.

Ciekawą osobowość i zaangażowanie można z kolei oddać poprzez żywy język, pełen czasowników i ciekawych sformułowań.

List motywacyjny powinien też obfitować w bogate słownictwo. To również zaleta nauczyciela.