List motywacyjny – zostań policjantem.
Policjant to zawód bardzo poważany, wzbudzający szacunek. Wielu chłopców pragnie zostać policjantami. Jest to również marzenie wielu dziewczynek. Jednak nie każdy się do tego nadaje. Trzeba mieć bowiem szczególne predyspozycje do wykonywania tej profesji. Przydaje się również powołanie.
Jeśli i ty zapragnąłeś spełniać się w tym zawodzie, pora wprowadzić w życie swoje plany. Najlepszym pomysłem jest złożenie aplikacji w komendzie policji. Czyli po prostu musisz wypełnić i przesłać szereg wymaganych przez komendę dokumentów oraz napisać list motywacyjny (podanie o pracę). W jaki sposób to zrobić?
Cechy policjanta
Na początku warto zastanowić się co jest istotne w zawodzie policjanta i jakie musi on posiadać cechy. Takie przygotowanie do pisania listu motywacyjnego jest bardzo ważne. Nie należy bowiem spieszyć się, lecz zrobić to porządnie. Przemyślenie sprawy pozwoli ci uświadomić sobie swoje mocne strony. To z kolei doda ci pewności siebie.
A więc policjant to zawód, w którym wymagana jest m.in: samodzielność, odwaga, bystrość, inteligencja, refleks, odpowiedzialność, umiejętność podejmowania szybkich decyzji, spryt, komunikatywność, twardy charakter, sprawiedliwość, skuteczność, stanowczość, konkretność, umiejętność prowadzenie rozmowy, dobra kondycja fizyczna, umiejętność współpracy, zaangażowanie. Z całą pewnością policjant nie może być też osobą naiwną i łatwowierną.
Teraz pora aby sprawdzić które z tych cech pasują do ciebie. List motywacyjny jest okazją aby pochwalić się swoimi zaletami przydatnymi w zawodzie policjanta.
Dokument składa się z trzech części.
Początek
List motywacyjny warto zacząć od określenia przyczyny napisania listu. Jako przyczynę możemy podać wybitne osiągnięcia komendy albo po prostu nasze zamiłowanie do pracy policjanta i chęć sprawdzenia się w tym zawodzie.
Rozwinięcie
List motywacyjny jest przede wszystkim miejscem, gdzie warto opisać swoje największe sukcesy. Jeśli dotąd nie pracowałeś w zawodzie policjanta, być może odniosłeś jakiś szczególny sukces w szkole policyjnej. Albo może w jakiejś sytuacji ujawniła się twoja odwaga i wrażliwość społeczna? Być może uratowałeś staruszkę z rąk bandytów. O tym warto wspomnieć w liście motywacyjnym.
Zakończenie
List motywacyjny zakończ wyrażeniem chęci odbycia rozmowy kwalifikacyjnej i ręcznym podpisem. Nie zapomnij o załącznikach.