List motywacyjny – zostań tłumaczem

List motywacyjny – zostań tłumaczem.

Tłumacz to zawód, w którym wymagane są zdolności językowe. Jest to profesja obecnie bardzo popularna i opłacalna pod względem finansowym. Jeśli ty pragniesz zostać tłumaczem, powinieneś złożyć dokumenty aplikacyjne w odpowiedniej firmie. Jak zatem napisać dobry list motywacyjny na stanowisko tłumacza?

Cechy dobrego tłumacza

Jakie cechy posiada dobry tłumacz? – to niezwykle ważne pytanie, które powinieneś sobie zadać zanim zaczniesz pisać list motywacyjny. Dlaczego? Otóż wiedza ta pozwoli ci uświadomić sobie jakie są twoje mocne strony. To z kolei doda ci pewności siebie, która będzie ci potrzebna nie tylko podczas tworzenia dokumentu ale też na rozmowie kwalifikacyjnej.

W zawodzie tłumacza przydatne są więc następujące cechy: wiarygodność, rzetelność komunikatywność, profesjonalizm, odporność na stres, umiejętność poprawnego czytania i mówienia w języku obcym, umiejętność szukania informacji, elokwencja, talenty językowe, bogaty zasób słów, łatwość wysławiania się, solidność, elastyczność, chęć ciągłego dokształcania się i poszerzania wiedzy, wszechstronność, oczytanie, terminowość.

Jak widać nie jest łatwo być tłumaczem. Jednak jeśli posiadasz większość z tych cech, warto napisać list motywacyjny i przedstawić się od najlepszej strony.

Jak pokazać się od najlepszej strony?

List motywacyjny powinien oddawać cechy charakteru pożądane w zawodzie tłumacza. Mile widziane jest więc bogate słownictwo i łatwość wypowiedzi pisemnej oraz tzw. „lekkie pióro”. Warto więc napisać list motywacyjny w sposób przemyślany i oddać wszystko co w tobie najlepsze.

List motywacyjny powinien być też profesjonalnie napisany, ponieważ profesjonalizm to również zaleta tłumacza. Nie należy robić błędów ortograficznych, językowych, gramatycznych, stylistycznych i innych. List motywacyjny powinien być w formie drukowanej. Pamiętaj też o estetyce listu, która świadczy o solidności.

Piszemy list

List motywacyjny warto zacząć opisaniem przyczyn napisania listu (np. prestiż firmy na rynku). W rozwinięciu opisz swoje największe sukcesy zawodowe i cechy charakteru oraz to w jaki sposób mogą one przyczynić się do sukcesu firmy List motywacyjny kończy się wyrażeniem chęci rozmowy i podpisem.