Podziękowania – Przeprosiny,usprawiedliwienia

List do nauczyciela akademickiego, uczonego, autora

Szanowny Panie Profesorze!

Od dawna jestem wiernym czytelnikiem Pańskich dzieł, które nieodmiennie budzą mój podziw. Sprawiłby mi Pan ogromną radość, wpisując dedykację do swej ostatniej książki, którą przesyłam wraz z listem. Miałbym wrażenie, że nasza znajomość nabrała bardziej osobistego, bezpośredniego charakteru.

Podziękowanie za prezent

Kochana Mario!

Raz jeszcze dowiodłaś dobrego smaku i wyobraźni. Piotr będzie ubrany jak mały książę. Jak mogę wyrazić swą wdzięczność? Odwiedź nas któregoś wieczoru w przyszłym tygodniu. Zjemy razem kolację, będziemy mieli okazję pogawędzić, a Ty przy okazji zobaczysz, jak pięknie prezentuje się nasz mały.

Gratulacje z okazji nadania odznaczeń

Drogi Piotrze!

Pozwolisz, że dołączę mój skromny głos do chóru pochwał, którymi Cię zasypano? Widziałem w telewizji relację z uroczystości wręczania odznaczeń i pragnę Ci pogratulować. Cieszę się, że doceniono Twoje zasługi.

Podziękowania za gościnę

Droga Anno (Droga Pani)!

Nie potrafię wyrazić w kilku słowach, jaką przyjemność sprawił nam pobyt w Państwa domu. Jesteśmy wdzięczni za ten przemiły tydzień. Wspominamy serdecznie przyjęcie i troskę, jaką nas Państwo otaczali, a także piękną okolicę, którą mieliśmy dzięki Państwu okazję poznać. Mam nadzieję, że przyjemnie spędzą Państwo wakacje. My zaś planujemy rychły powrót do Bordeaux.

lub:

Drogi Marcinie!

To był cudowny weekend! Raz jeszcze potwierdziło się stare porzekadło – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – gdyby pogoda dopisała, nie mielibyśmy okazji prowadzić długich rozmów przy kawie, rozmów, które mogłyby trwać bez końca. Jak dobrze spotkać się z kimś, kto podziela nasze zainteresowania! Niestety, musiałem wrócić do codziennych obowiązków, mam jednak nadzieję, że zrobicie nam przyjemność, odwiedzając nas wkrótce, by przy kolacji kontynuować nasze dyskusje.

Przeprosiny, usprawiedliwienia

Do profesora (nauczyciela) – usprawiedliwienie nieobecności dziecka

Szanowny Panie (Profesorze)!

Mój syn Piotr, uczeń klasy IV B, nie może niestety uczestniczyć w lekcji fizyki we wtorek 12 maja. Uprzejmie proszę o zwolnienie go z Pana zajęć. W tym czasie musi się poddać badaniu okulistycznemu. Niestety, jest to jedyny możliwy termin wizyty. Zapewniam, że wyrówna zaległości i opanuje nowy materiał.

Z poważaniem

Do profesora (nauczyciela) z prośbą o rozmowę

Szanowny Panie!

Zauważyłam, że moja córka Ewa ma trudności z opanowaniem materiału z zakresu matematyki. Obawiam się, że jej zaległości są coraz większe. Chciałabym usłyszeć Pańską opinię i zasięgnąć rady w tej sprawie. Zwracam się do Pana z prośbą o podanie dogodnego dla Pana terminu.

Z góry dziękuję.
Z poważaniem

Zapomniane przyjęcie

Droga Elżbieto!

Nie mogę sobie wybaczyć tej pomyłki! Straciłam spotkanie, na które tak się cieszyłam… Słyszałam, że było bardzo udane. Mam nadzieję, że z uwagi na łączącą nas przyjaźń darujesz mi tę gafę. Chyba jestem już u kresu sił, skoro nie potrafię nawet zapamiętać daty!

(Można oczywiście znaleźć jakąś wymówkę, na przykład: „Grypa powaliła mnie z nóg i pozbawiła przyjemności spotkania, o którym myślałam od wielu dni”.)

Gwałtowna dyskusja podczas przyjęcia

Drogi Piotrze!

Czy zdołasz wybaczyć mi wczorajszy incydent? Zachowałem się jak głupiec, nie nadążałem myślą za własnymi słowami, zatraciłem poczucie taktu i precyzję wypowiedzi. Mam nadzieję, że nasza przyjaźń jest dostatecznie silna, by przetrwać wybuch, który był wynikiem zmęczenia. Ostatnio miałem wiele pracy i problemów. Raz jeszcze przepraszam Cię z całego serca.